Donetsk Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği

1930 yılında kurulmuş olan Donetsk Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü ile Türk gençlerine yepyeni umutlar vaat etmektedir. Avrupa’nın en iyi ve bilinen, en çok tercih edilen tıp üniversitelerinden biri olmasının yanı sıra eğitimini Bologna Eğitim Kriterleri doğrultusunda verdiği için her yıl sayısız öğrencini başvuru yapmasına neden olmaktadır. Türk öğrencilere de kapısını aralayan üniversiteye başvuru yapmak için sadece 25 yaşını doldurmamış olmak, lise veya dengi bir okuldan mezun olup diploma almak yeterlidir. Ek olarak öğrencilerin AIDS gibi hastalıkları olmadığına dair Sağlık Bakanlığı ya da bağlı olan resmi bir kuruluştan tam teşekküllü sağlık raporu almaları gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü WHO tarafımdan da tıbbi üniversite olarak kabul edilen kurum her yıl belli zamanlarda açtığı kontenjanlar dahilinde öğrenci kabul etmektedir.

Dünya Tıbbi Üniversiteler listesinde yer alan Donetsk Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği ile toplamda 8 fakülteye sahiptir. Kampüs içinde gençlerin daha rahat çalışma olanakları bulmalarına yardımcı olmak amacıyla büyük bir kütüphaneye sahiptir. Saat konusunda esnekliği olan kütüphanelerde gençler eğitimlerine yönelik her türlü araştırmayı kolaylıkla yapabilmektedirler. Aynı zamanda sosyal açıdan pek çok spor tesisi, kafeterya ve etkinliklerin var olduğu üniversite Avrupa’da çok uygun rakamlara eğitim alma şansını da beraberinde sunmaktadır. Avrupa, Kanada ve ABD gibi pek çok ülkeyle işbirliği içinde olan üniversite yabancı öğrenciler için hazırlık sınıflarına sahiptir. 3 dilde verilen eğitimlerde gençler isterlerse İngilizce, Ukraynaca ve Rusça dillerinden herhangi birini seçerek eğitim alma şansına sahiptirler.

Donetsk Tıp Üniversitesi’nde Eğitim Fırsatı

Bugün 160’ın üzerinde üniversite ile işbirliği yapan ve projeler yürüten Donetsk Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği bölümü Türk öğrencilerimize de sınavsız, taban puansız başvuru hakkı tanımaktadır. Her türlü bilgiyi Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı merkez ofislerinden alan gençler bu merkezlerde danışmanları ile görüşerek eğitimleri hakkında detaylı bilgi alabiliyorlar. Eğitim süresince uzman, genç uzman veya master programları olan üniversite kalifiye iş gücü yetiştirmesi bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Eğitim sonunda gençlerimize verilen diploma aynı zamanda YÖK tarafından tanınacak şekilde denklik sahibidir. Bu nedenle iş bulma konusunda hem Avrupa’da, hem de ülkemizde herhangi bir sıkıntı çekilmemektedir.

Toplamda 28 adet teknolojik alt yapıya sahip, tam donanımlı klinikle hizmet verilmekte ve Donetsk Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği öğrencilerinin hem teorik, hem de pratik uygulamalar yapabilmelerine olanak sağlanmaktadır. Pek çok tıbbi buluşun yapıldığı üniversitede 26 adet uzman üssü de vardır. Siz de Diş Hekimi olabilmek için sadece lise diplomanızla Avrupa’nın en önemli üniversitelerinden birinde eğitim alabilirsiniz.