Bölümlerimiz

Genel Tıp Fakültesi

Genel Tıp alanında uzmanlaşan öğrenciler için eğitim süresi 6 yıldır. İlk iki yıl boyunca, Üniversite öğrencileri şu temel alanlarda eğitim görmektedirler: anatomi, dokubilim, fizyoloji, mikrobiyoloji, biyokimya. Üçüncü yılda ise öğrenciler, tedavi bölümü, cerrahi bölüm, ebelik ve jinekoloji bölümü, çocuk doktorluğu, bulaşıcı hastalıklar, endokrinoloji, göz doktorluğu ve cilt hastalıkları bölümü gibi klinik bölümlerde eğitim görmeye başlarlar. Üniversite’de 6 yıllık eğitimini tamamlayan öğrencilere Genel Doktor-Uzman Unvanı verilir.

Stajlarını yada klinik derslerini başarıyla tamamlayan mezunlar, tıbbın belirli uzmanlık alanlarında eğitim görürler. Son 10 yıldır M.Gorky Donetsk Ulusal Tıp Üniversitesi, genel tıp uzmanı yetiştirme konusunda eğitim veren öncü okul olmuştur.

Bu fakültede eğitim süresi 5 yıldır.
İlk iki yıl boyunca öğrenciler Anatomi, Doku Bilim, Mikrobiyoloji, biyokimya gibi temel konularda ders görürler. Üçüncü yıldan itibaren öğrenciler klinik eğitimlerine başlarlar. 5 yıl sonra ise Uzman Dişçi unvanını alırlar. Stajlarını ya da klinik derslerini başarılıyla tamamlayan mezunlar şu alanlarda uzmanlaşırlar:

Koruyucu Diş Hekimliği
Cerrahi Diş Hekimliği
Protez Diş Hekimliği
Çocuk Diş Hekimliği

M.Gorky DonetskUlusal Tıp Üniversitesi, Avrupa, Asya, Afrika ülkeleri için 30 yıldır dişçi yetiştirmektedir. Önceliğimiz, derin genel-tıp bilgisini dişçiliği bütün alanlarındaki yükse düzeydeki uzmanlık eğitimiyle birleştirmektir.

Düşük Öğrenci harçları da Üniversite’nin avantajları arasında sayılmaktadır.
Öncelikle öğrenciler şu temel alanlarda eğitim görürler: anatomi, fizyoloji, biyokimya vb. İkinci yıldan itibaren öğrenciler gelecekte yapacakları mesleğin uzmanlık alanları üzerine eğitim görmeye başlar, ilk işlerini balmumu ve model üzerinde gerçekleştirirler. Daha sonra, içlerinde 4 profesör ve 50 doçentin bulunduğu deneyimli öğretmenler, öğrencilere çocuk ve yetişkin diş hastalıklarının tedavisi ve teşhisi ile ilgili yöntemleri öğrenmelerini sağlamaktadırlar. Öğrencilere diş ve diş köklerinin karmaşık iyileştirme materyalleriyle, metal-seramik ve seramik araçlarla tedavi edilmesi üzerine eğitim verilmektedir. Öğrenciler ağız boşluğu be boyun bölgesindeki cerrahi sanatı öğrenmiş olurlar. Bozuk diş ve çene yapısını inceleyen dişçilik bölümü ortodonti hakkında kapsamlı bilgi edinmiş olurlar.

Eczacılık Fakültesi

Verimli bilimsel ve eğitim potansiyeli, yüksek kalitedeki eğitimi ve makul öğretim ücretiyle M.Gorky’nin Eczacılık Fakültesi, Ukraynalı ve yabancı öğrenciler için en cazip ve ümit vadeden fakültelerden biridir.
Fakülte yönetimi şu kişilerden oluşmaktadır: Dekan, eczacılık bilimi üyeleri, Doçent Doktor V. N. Khomenko. Bu fakültedeki eğitim süresi 5 yıldır.

İlk üç yıl boyunca öğrenciler temel tıp konularının yanı sıra, tıbbi botanik, farmakognozi, ilaç teknolojisi, ilaç ve toksikoloji kimyası, klinik eczacılık vb. dersler görmektedirler. Dördüncü ve beşinci yıla gelince ise öğrenciler eczacılık alanında uzmanlaşır, eczacıların yanında ve eczacıkla ilgili işletmelerde stajlarını tamamlamaktadırlar. DNMU mezunları eğitimlerini bitirince Eczacı unvanı kazanıp, aşağıda belirtilen uzmanlık dallarından birinden Sertifika alırlar:
– İlaçların küçük miktarlarda üretimi;
– İlaçla verilen bitkiler ve bitki tedavisi;
– İlaçla verilen bitkilerin niteliğinin kontrolü
– Eczacılıkla ilgili İşletmelerin organizasyonu ve düzenlenmesi

Hazırlık Fakültesi

Hazırlık Fakültesi’nde eğitim süresi 1 yıldır. Hazırlık Fakültesi, yabancı öğrencilerin Ukrayna ya da Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki Üniversitelerde daha sonra eğitim almaları için hazırlamansına izin veren Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı lisansına sahiptir. Hazırlık Fakültesi kurulduğundan beri 15 yılda yaklaşık 1000 öğrenciyi Ukrayna’nın tıp ya da diğer Üniversiteleri’ne hazırlamıştır. Yüksek kalitedeki eğitim süreci ve amaç odaklı yapılanmasıyla gerekli bilgi ve yeteneği oluşturur. Örneğin, bunların arasında tıp Üniversitesi için biyoloji, kimya, anatomi ve fizyoloji dilleri, tıp dışındaki Üniversiteler içinse ekonomi, mühendislik ve bilgisayar dili vardır. Bunlar yabancı öğrencilerin profesyonel bir dil öğrenmesini sağlamaktadır. Sınavlarını başarıyla geçen öğrenciler, Uluslar arası düzeyde geçerli olan bir sertifika alır ve böylece Donetsk Ulusal Tıp Üniversitesi’nin bir fakültesinde ya da Ukrayna, Rusya ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu’nda bulunan üniversitelerde eğitimlerine devam edebilirler.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!